Keď zmeníme stravu, dostaneme šancu zmeniť aj psychiku. Psychika nemôže upadnúť do hlbokých depresií, ak máme v tele dostatok výživných látok, s ktorými telo dokáže pracovať, chemicky ich viazať na seba a vytvárať tak, ochranu našej psychiky.
Preto, keď postavíme vedľa seba dvoch ľudí rovnakého pohlavia, podobnej psychiky, podobných životných skúseností, tak jeden bude vykazovať známky silnejšej psychiky a druhý známky slabšej psychiky. Ako je to možné, keď obidvaja prešli podobnými skúškami, podobnou výchovou, mali podobné životné podmienky a podobné životné skúsenosti?
Jeden má o niečo živín viac ako ten druhý. A ten, čo má viac živín ,sa menej psychicky rúca a aj v tých najťažších situáciách nemusí nestrácať humor. Toto nám naznačuje, že aj chemický rozdiel medzi dvomi telami, priamo ovplyvňuje psychiku. V psychiatrii sa bežne používali vysoké vitamíny skupiny B, ktorým sa inak hovorí aj „veselé vitamíny“, aby ľudia neupadali do depresií alebo aspoň, nie tak hlbokých.
Keď sa v živote nevieme pohnúť ďalej, je vždy lepšie urobiť niečo, čo môžeme ovplyvniť, tzn. skvalitniť stravu, tým získať viac životnej energie, viac živín k tomu, aby naša psychika mohla lepšie znášať, čo sa nám deje, alebo čo nás čaká a neminie. Zamyslime sa nad tým ,prečo to väčšina ľudí robí presne naopak. Keď sú na tom špatne, jedia ešte horšie, ako keď sú na tom dobre. Ako je to možné?
Človek, má totiž vo všeobecnosti dva pudy. Pud sebazáchovy, potreba prežiť za každú cenu a pud sebadeštrukcie. A tu sa dostávame k tomu, prečo niektorí ľudia, keď sú na tom psychicky zle, jedia ešte horšie ako normálne. Núti ich k tomu pud sebadeštrukcie, byť na tom ešte horšie.
Ktorý pud máme aktivovaný? Pud sebadeštrukcie alebo pud sebazáchovy? Aktívne sú obidva. Čo úroveň života, to jeden z týchto pudov. To znamená, že niekde máme snahu prežiť – pud sebazáchovy. Niekde, bohužiaľ nie – pud sebadeštrukcie. Nie je to len v jedle. Pud sebadeštrukcie sa prejavuje aj tým, že bez toho, že by sme chceli, sa okolo nás točia len negatívni ľudia. Kde prídeme, kde požiadame o pomoc, tam počujeme aký je to problém, ako to nejde a podobne. Podľa pudu sebadeštrukcie podvedome vyhľadávame ľudí, ktorí nám nielenže nevedia pomôcť, ale ešte nám aj priložia. Pud sebadeštrukcie má na svedomí aj to, že z nás robí ľudí obťažujúcich. To znamená, že my sa rovno postavíme tam, kde sa všetci pozerajú a zabránime im vo výhľade a vôbec si to nevšimneme. Ideme pre niečo, zoberieme to a rozbijeme, alebo vylejeme. Je dobré vedieť, kde je môj pud sebadeštrukcie a sebazáchovy aktívny..
Podľa pudu sebadeštrukcie nám bude chutiť to, čo nás najviac ničí. Ak ste niekedy počuli v súvislosti s chuťami o intuícii, že si ľudia vyberajú podľa vnútorného hlasu, je to skôr podľa chutí, okrem iného. Telo si niečo pýta, tak mu to dáte… Na to vôbec nehrajte. V tomto smere takmer u žiadneho človeka žiadna intuícia nefunguje. Je to buď pud sebadeštrukcie alebo pud sebazáchovy. V dnešnej spoločnosti, je to takmer stále pud sebadeštrukcie.